Vykusios tarptautinės nuotolinės konferencijos „Mitai, pasakos, legendos muzikoje“ refleksija
2024 m. kovo 2 d. muzikos mokykla „Lyra“ bendradarbiaudama su Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokykla kvietė dalyvauti Tarptautinėje muzikos ir meno mokyklų moksleivių muzikologijos nuotolinėje konferencijoje „MITAI, PASAKOS, LEGENDOS MUZIKOJE“.
Konferenciją vedė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos muzikologijos katedros studentės Kotryna Račiūnaitė (B4) ir Samanta Kudelskytė (B2).
Dalinamės Lietuvos muzikos ir teatro akademijos muzikologijos katedros studentės Ilzės Berkelytės (muzikos tyrimai, B2) mintimis:
„Senieji pasakojimai, kaip mitai, sakmės, pasakos žmogų lydi nuo pat mažų dienų. Įdomu, jog šios istorijos kiekvieną paliečia skirtingai. Jau nuo 2019 m. tarptautinėje, muzikos ir meno mokyklų moksleivių muzikologijos kasmetinėje konferencijoje, buvo gvildenamos įvairūs mitų, pasakų, legendų santykio su muzika klausimai.
konferencija „Mitai, pasakos, legendos muzikoje“ buvo susiskirstyta į bendras penkias kategorijas: liaudies pasakos, istorinės, antikinės ir biblinė legendos, mitai ir alegorijos, stebuklai už jūrų marių, literatūrinės pasakos. Pranešimus ruošė Lietuvos, Ukrainos bei Azerbaidžiano muzikos mokyklų mokiniai su mokytojų pagalba.
Pirmoje konferencijos dalyje buvo sužinota apie liaudies pasakų interpretavimą muzikoje. Joana Stonkutė bei Airida Stundė iš Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos parengė pranešimą apie Eduardo Balsio baleto „Eglė žalčių karalienė“ ryšį su pasaka, o Alexandra Goncharuk iš Odesos valstybinio muzikinio licėjaus pristatė neklaužados ožkos istorijų ir jų panaudojimą muzikoje.
Sekančioje konferencijos dalyje buvo aptariamas istorinių, antikinių ir biblinių legendų atskleidimas muzikos menu. Luknė Avilovaitė iš Klaipėdos Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos pristatė Miko Petrausko operos „Birutė“ siužeto sąsajas su Kęstučio ir Birutės meilės legenda. Ignė Baužaitė ir Urtė Jonutytė iš Vilniaus Broniaus Jonušo muzikos mokyklos aptarė Claude‘o Debussy santykį su legendomis. Mažeikių Vytauto Klovos muzikos mokyklos mokiniai Oskaras Narkus, Gabija Vilimaitė, Saulė Bušmaitė pašnekino vargonininką Vidą Pinkevičių, kuris aptarė vargonų improvizacijose slypinčias istorijas.
Konferencijos trečioje dalyje aptarti mitai ir jų alegorijos muzikoje. Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos globotiniai Džiugas Pužauskas ir Enėja Tamošauskaitė aptarė Camille‘o Saint-Saënso „Mirties šokio“ muziką, o Vilniaus Juozo Tallat-Kelpšos konservatorijos mokiniai Anastasija Isakova ir Kristupas Palaima papasakojo apie vandens gelmių mitus muzikoje.
Ypatingai įdomi buvo ketvirtoji konferencijos dalis, pavadinimu „Stebuklai už jūrų marių“, kurioje pristatyti indėnų bei azerbaidžaniečių kultūrų santykis su senosiomis istorijomis. Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos mokinė Paulina Jankovska aptarė Amerikos indėnų muziką bei jos sąsajas su tradicijomis, o Centrinės Gara Garayevo menų mokyklos mokinių gausi komanda pristatė įvairų pasakų siužetų panaudojimo ypatumus Azerbaidžano kompozitorių baletų muzikoje.
Paskutinėje ir didžiausioje konferencijos dalyje nuskambėjo pranešimai apie literatūrinių pasakų sąsajas su įvairių kompozitorių muzika. Apie Felixo Mendelssohno „Vasarvidžio nakties sapno“ stebuklus pristatymą ruošė Melita Norvaišaitė bei Simona Mačiulskytė iš Gargždų muzikos mokyklos, Mindaugas ir Tautvydas Labrencai iš Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ kalbino kompozitorę Zitą Bružaitę ir aptarė jos operą „Guliverio kelionės“. Ramintos Šerkšnytės „Mažojo princo pasaka“ kūrinį pristatė Adrija Baranauskaitė iš Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos, o Augustė Jonaitytė iš Šiaulių Dainų muzikos mokyklos supažindino su lietuvių kompozitorių naudojamomis pasakomis ir mitais. Elzė Davidavičiūtė ir Arūnė Banuškevičiūtė paruošė pristatymą apie „Baltaragio malūno“ istorijos sąsajas su muzika. Konferenciją baigė Rosvita Raštutytė iš Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos, kuri parengė pranešimą „Ką slepia Paryžiaus požemiai?“.
Jau 16 metus švenčianti konferencija kiekvienais metais pritraukia gausų jaunųjų tyrėjų būrį. Pranešimai žavėjo savo sumanumu, kūrybiškumu bei mokinių žingeidumu. Muzikos mokyklų mokiniai ruošiantis konferencijai turi puikią galimybę susipažinti su meno tyrėjo veikla, pakalbinti kitus menininkus, išbandyti save redaguojant vaizdo įrašą, bendradarbiauti su kolegomis, tad nuoširdžiai tikiuosi, jog konferencija gyvuos ir padės jauniesiems tyrėjams augti dar daugelį metų“
Informacija po konferencijos >
Vykusios konferencijos PROGRAMA >
Vykusios konferencijos ANOTACIJA >